| cristinairimia a întrebat:

Buna tuturor, am o mica problema.
Am 15 ani si sunt dintr-un oras mic, anul acesta dau evaluarea naționala pentru a putea intra la liceu, faza e ca eu vreau la un liceu din București, iar Bucureștiul este foarte departe (200km)
Nu stiu cum sa imi conving parintii. Ce-i drept inca nu le-am spus dar astept momentul potrivit.
Am observat ca erau de acord sa ma duc la liceul militar din Câmpulung (care e tot departe).
Însă nu vreau răspunsuri ‘Mai bine il faci in orașul tau’.
Nu ma pot orienta niciunde, iar liceul de arta de acolo este singurul la care se face si actorie daca nu ma înșel.
Va rog ajutați-ma!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Daca vrei sa ajungi la un liceu din Bucuresti trebuie sa le spui parintilor din timp ca sa aiba timp sa proceseze informatia si s-o accepte. Cu cat le spui mai tarziu despre ce vrei tu cu atat vor fi mai putine sanse ca ei sa fie de acord. Nu le poti spune asta in ultimul moment. Nu stiu ce optiuni de licee ai tu in orasul tau dar consulta-te cu parintii tai in legatura cu asta. Par a fi niste parinti intelegatori.
Dar tine cont de un lucru: ca sa fii actrita nu e suficient sa faci liceul de arte, e nevoie sa faci Facultatea De Teatru sau Facultatea de Film.
Ca sa faci facultatea nu e nevoie sa termini un liceu de acel profil. Poti termina orice liceu si sa mergi apoi la orice facultate doresti. Facultatea e cea care iti contureaza cariera.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Alege o meserie din care poți trăi. Aici nu este Hollywood ca să ai un venit bun din cariera de actor.
Medicina, arhitectura, IT-ul, ingineria, sunt meserii care nu-ți va părea rău mai târziu că le-ai ales.

| Rd79 a răspuns:

Cred ca problema cea mai mare e cu unde o sa locuiesti. Daca ai rude sau prieteni de familie in Bucuresti e ok, dar daca nu, va trebui probabil sa stai undeva cu chirie, si este destul de scump. Plus ca probabil nu vor fi foarte fericiti sa te lase singura la 15 ani.

Deci, ai pe cineva in Bucuresti?

| cristinairimia explică (pentru Rd79):

Nu am rude in București dar am auzit ca liceul are internat.

| Rd79 a răspuns (pentru cristinairimia):

Unele licee au, unele nu. Si chiar daca au, nu exista o garantie ca vei si gasi locuri. Daca nu gasesti loc, ai cam doua posibilitati:
1. Iti inchiriezi o garsoniera, sau
2. Gasesti pe cineva care sa iti inchirieze o singura camera.

Garsonierele sunt pe la 200-300 euro pe luna, o camera probabil ca gasesti pe la 100 euro.

La astea se mai adauga costurile cu mancarea, hainele, etc.

| cristinairimia explică (pentru Rd79):

Acum nu mai conteaza, am decis sa merg la liceul de arte din orașul meu pe muzica iar la facultate o sa ma duc pe actorie. Multumesc oricum!

| Rd79 a răspuns (pentru cristinairimia):

Sfatul meu este sa incerci sa lucrezi in domeniul ales de mica. Cu cat te apuci mai devreme, cu atat inveti mai bine, capeti mai multa experienta, participi in proiecte mai multe si vei avea ce pune pe CV.

Si asta se aplica la orice cariera, nu numai actorie. The sooner, the better happy

| cristinairimia explică (pentru Rd79):

Multumesc mult pentru sfat! O sa tin cont