| Artemesia a întrebat:

Bună tuturor! Aş avea şi eu o rugăminte: puteţi, vă rog, să-mi recomandaţi nişte cărţi, care credeţi că sunt cele mai frumoase şi cele mai interesante din câte aţi citit voi? Eu am 14 ani şi jumătate, asta dacă ştiţi unele potrivite pentru vârsta mea; dar obişnuiesc să citesc şi cărţi mai grele, chiar şi pentru adulţi, doar să fie interesante.
Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| さゆり a răspuns:

Pai, daca vrei sa citesti ceva de varsta ta, iti recomanad Harry Potter. Eu sunt pe la jum ultimului vol(are 7) si imi place la nebunie. Pe mine m-a corupt altcineva sa citesc aceste carti pentru ca inainte si eu spuneam ca Harry Potter este "naspa". Alte carti pe care ti le recomand ar fi: seria Narnia, seria Twilight, Jurnalele Vampirilor, Oksa Pollock si poate alte cari de autori japonezi(dupa cum se vede dupa avat tau cred ca esti fana anime), cum ar fi: Yukia Mishima, Yasunari Kawabata, Koji Suzuki, Ryu Murakami, Karuki Murakami, Ryunosuke Akutagawa s.a.m.d.
Cam atat! Mata ne!winking

8 răspunsuri:
| moonlight2134 a răspuns:

Mie mi-a placut mult la varsta ta Spartacus, e o carte foarte frumoasa ce ti-o recomand happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misterele Parisului, Paiata, Jane Eyre, La rascruce de vanturi, Pe aripile vantului, cartile lui Jules Verne, Ben Hur.

| LauraFlorentina12 a răspuns:

Singur pe lume.Cartile Twiling.

| JulieR a răspuns:

Robinson Crusoe( e f interesanta), Zori de zi de Stephenie Meyer, Geografia Dragostei de Glenda Burghess, Sarutul de foc de Pavel Corut, Elevul Dima dintra' 7-a (sunt 2 carti), Dracula de Bram Stocker. (astea sunt unele din preferatele mele desi nu le-am terminat pe toate laughing ) (de fapt sa fiu sincera Sarutul de foc nici nu am inceput sa o citesc, dar mamei mele asa mult i-a placut ca in 2-3 zile a terminat-o si are 500 si ceva de pg big grin) sper ca o sa iti placa.

| costis a răspuns:

La capitolul "frumoase- natura-povestiri" mie mi-au placut povestirile lul Turgheniev (sunt destul de multe).

La capitolul interesante: Inteligenta materiei (Dumitru Constantin Dulcan).

| n1445 a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawyer, Singur pe lume, Print si cersetor sunt frumoase eu le'am citit si mi s'au parut interesante

| corolav a răspuns:

Stimată prietenă, încerc să-mi permit să-ţi recomand a citi nişte cărţi pentru vîrsta ta...
"Cireşarii " de Constantin Chiriţă(5 volume); "Un copil numără stelele" de Menelaos Ludemis; "Fii bun pînă la moarte" de Moricz Zsigmond; " Omul de aur " de Jokai Mor; "Potopul " de Szenkie vicz; orice titlu din următorii autori : Alexandre Dumas, Walter Scott, Victor Hugo, Ioan Dan ( "Curierul secret", "Cavalerii ", "Taina cavalerilor", " Cavalerii ordinului Basarab"), "Groapa " de Eugen Barbu; Charles Dickens - orice titlu; "Toate pînzele sus" de Radu Tudoran "; "Băieţii din strada Pall" de Molnar Ferenc; " Stelele din Eger" de Gardonyi Geza; Eugene Sue - " Misterele Parisului", şi " Misterele Londrei"; " Micul prinţ" de Antoine de Saint Exupery; "Singur pe lume " de Hector Malot; " Cuore" de Edmondo de Amicis"; " Seri albastre" de Costache "Anton; "Cişmigiu et Compania" de Grigore Băjenaru; " Corigent la limba română" de Ion Minulescu; " Elevul Dima dintr-a şaptea ", "Scrisoare de dragoste" şi " Invitaţie la vals", "Cazul Magheru", toate de de Mihail Drumeş; "Pînza de păianjen" de Cella Serghi; "Mirona " şi " Cartea Mironei " de Cella Serghi; "Oraşul minunilor", " Şerfi" şi " Adolescenţii ", toate trei de Ioana Postelnicu;"Sfîrlează cu fofează " de Victor Ion Popa; "La Medeleni", de Ionel Teodoreanu; "Morcoveaţă" de Jules Renard;
Jules Verne - orice titlu;

| RoxYuuKikyo a răspuns:

Ce as putea sa iti recomand? thinking
Stiu. Mishto pentru tine ar fi "Jurnalul unui pusti"
Crede-ma e super si sunt mai multe volume.eu le'am citit pe primele 3 si sunt super captivata.
Ar mai fi Seria "Twilight". Eu am terminat oficial toate cele patru carti aseara! A fost suspans, drama, SF si multe altele. Crede-ma ca nu am lasat cartile jos din mana pana nu le-am terminat!
Sper ca te-am ajutat! kiss