| Marcian a întrebat:

Aș avea nevoie de ajutorul vostru la ceva. Aș dori să citesc câte ceva din ce a scris Søren Kierkegaard dar acesta are foarte multe cărți și nu știu care sunt cele mai reprezentative pentru ceea ce a vrut să transmita el. Am citit câte ceva pe Wikipedia despre el și gândirea lui, mi-a plăcut și doresc să mă documentez în detaliu. "Boala întru moarte", "Inițiere în creștinism", "Conceptul de anxietate" și "Faptele iubirii" par a fi cele mai interesante.
Ați putea să-mi recomandati cu ce să încep și, dacă nu este prea mare deranj, cu ce să continuiwinking?
Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput cu boala de moarte si nu am renuntat niciodata la el. dupa ea l-am citit la distractie.
initiere in crestinism nu e tradusa, in schimb ai discursurile edificatoare. cred ca cea mai puternica pentru mine era purity of heart is to will one thing. si conceptul de anxietate tbh e grea. faptele iubirii e o combinatie intre kierkegaard si hans andersen

| UnleashedPsycho a răspuns:

Cea mai bună mi se pare "Fear and Trembling". Nu ştiu care e titlul în română, pentru că am citit-o în engleză, dar presupun că "Frică şi cutremur".
Ai putea continua apoi cu "Faptele iubirii" sau "Boala întru moarte".
Ştiu că are şi o operă în care îşi descrie filosofia, dar nu am găsit-o nicăieri şi nu vreau să ajung s-o citesc în format pdf.