| Dorinutzuu a întrebat:

Buna tuturor. explicati mi va rog frumos cum se procedeaza in cazul unui zbor cu escala de 2 ore,cu aceeasi companie, din momentul iesirii din avion. nedumerirea mea este daca trebuie sa stau in rand la controlul de pasapoarte, apoi vama si dupa aia merg spre zona Transit? sau nu trec controlul de pasapoarte si vama?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci spre zona tranzit de la inceput (intreaba stewardesele si iti vor spune incotro sa o iei, apoi urmareste indicatoarele). Controlul de pasapoarte si vama este variabil in functie de tipul de zbor. De exemplu, daca pleci din Romania si prima aterizare e in spatiul Schengen, urmand apoi sa ramai in spatiul Schengen (de exemplu un zbor Bucuresti - Roma - Napoli), vei face control de pasapoarte si bagaje. Daca faci zborul invers Napoli-Roma-Bucuresti, nu vei mai face controlul de pasapoarte si bagaje, fiindca parasesti spatiul Schengen.