| KorePandorica a întrebat:

O întrebare pentru studenți și foști studenți.

Este cineva aici care a făcut un curs contra-cost la o altă specializare în timpul studiilor sau după terminarea acestora? Timp de un semestru sau două semestre. Există posibilitatea aceasta, să ai nevoie de o anumită calificare și să faci un singur curs dintr-o specializare? Dacă există această opțiune, vă rog să îmi descrieți din experiență care sunt etapele pe care trebuie să le parcurg și la cât ajunge taxa respectivă ( știu că depinde de facultate, dar din experiență ). Ca un exemplu, de la specializarea Geologie, un curs de la Facultatea de Istorie de Arheologie.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| weloveit a răspuns:

Buna, eu stiu de niste module pe care le poti face paralel. De exemplu eu eram la ASE si făceam modulele la psihologie. Cel mai bine te duci la secretariatul facultatii, le spui ce anume te intereseaza si vezi daca se poate si la facultatea ta. La noi erau gratuite acele modele, plateai doar cartile ai au tinut 3 ani. Mergeau concomitent aman2.

| RoCkKiD a răspuns:

Exista universitati din tara gen la UVT unde cursurile transversale sunt incluse in programa, in fiecare semestru poti sa iti iei cursuri de la alte facultati.

In rest nici nu cred ca au proceduri pentru asa ceva si nu vad de ce ai face asta. E gratis sa mergi la curs, nu te intreaba nimeni de la ce facultate/specializare esti. Oricum nu o sa te intrebe nimeni veci de ce credite extra ai tu.