| Cosminaailie a întrebat:

Salut! Îmi doresc să studiez la Facultatea de Istorie ca să devin arheolog, dar totodată vreau să-mi pun limitele la încercare şi să fac în paralel o altă facultate, şi m-am gândit la Facultatea de Geologie şi Geo-fizică, dar sunt nu ştiu pe ce aş merge...ori geologie, ori geo-fizică. Care dintre aceste ştiințe este mai aproape de arheologie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Buna, o sa iti puna limitele la incercare locul de munca suficient pentru tot restul vietii, ori in cazul fericit in care vei ajunge sa ramai la predare in invatamantul superior asa cum iti doreai iti va fi mai usor la un moment dat sa faci a doua facultate si sa lucrezi.
Daca te intereseaza doar vreun curs la alta facultate poti sa mergi si pe-acolo sa audiezi, poate iti doresti doar sa afli cate ceva, nu neaparat sa te stresezi cu examenele si sa platesti pentru inca o hartie.
Bucura-te de studentie si de facilitatile pe care ti le ofera ea. Plimba-te cat poti, mergi la muzee, fa-ti prieteni prin tara.
Daca ai vreo problema de sanatate pe care ai neglijat-o mergi la medic cat ai gratuitate, pe urma nu mai e asa de simplu.
Zic asta pentru ca avem in general tendinta sa amanam si ne trezim sa facem unele lucruri atunci cand nu prea mai putem.

| Cosminaailie explică (pentru Smmo):

Mulṭumesc, voi lua şi acest lucru în calcul. Îmi plac mult ambele domenii, dar ceva în interiorul meu spune să încep cu arheologia, şi apoi pe parcurs să fac geologie (sau geo-fizică).