| b99kata a întrebat:

BUUna TPU! Cine imi poate spune si mie 5 vulcani activi din europa? MS anticipart:*

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Trei tari europene mai au azi vulcani activi: Italia, Grecia si Islanda. In fiecare dintre ele, au avut loc, in ultimele cateva decenii, eruptii importante si in fiecare exista vulcani capabili sa produca necazuri in viitor.

Citeste aici :
http://www.descopera.ro/natura/4734319-vulcanii-care-ameninta-europa

2 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

1.Etna este cel mai mare vulcan activ din Europa.
2.Muntele Vezuviu, situat in apropiere de orasul Napoli, este cel mai cunoscut pentru faptul ca a distrus complet orasele Pompeii si Herculaneum, a erupt ultima oara acum 67 de ani.
3.Vatnajokull (Islanda) este cel mai mare ghetar european (in ceea ce priveste volumul)
4.Stromboli este si el unul dintre cei mai activi vulcani ai planetei. Acesta este unul dintre cele 8 Insule Eoliene (Isole Eolie), un arhipelag vulcanic din Marea Tireniana. Potrivit specialistilor, Stromboli este singurul vulcan activ de pe Europa continentala.
5.Grímsvötn - este un vulcan înconjurat de mai multe lacuri glaciare

Multa bafta in continuaree! :*

| aluna2000theo a răspuns:

Eu ii stiu pe Etna, Vezuviu si mai stiam unul dar l - am uitat... Scuze. Stii., sunt doar in a 5 -a...