| miley_2629 a întrebat:

Care e cel mai inalt munte din Europa?

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Cel mai inalt munte al Europei este Elbrus din Caucaz, cu altitudinea de 5462 m. Montblanc

13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cel mai inalt munte din Europa este ''Elbrus'' din Caucaz, altitudine 5462m.

Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este controversata. Unii considera cel mai inalt varf Elbrus, Muntii Caucaz din Rusia (candeste luat ca facand parte din Europa) iar altii Mont Blanc, Elvetia. Numai bine!

| Licurici_9087 a răspuns:

Varful Mont Blanc -Muntii Alpi

| GiuliaTamas a răspuns:

Elbrus cred...

| Aly_3645 a răspuns:

Buna cel mai inalt munte din Europa este Elbrus si are 5642 m inaltime. Sper ca te-am ajutatbig grin

| SugarAndSpice a răspuns:

Muntii Alpi, Varful Mont Blanck, 4810 m, Bye

| selef a răspuns:

Muntele ''Venus" catarat pe Elbrus.

Alte răspunsuri
| radu961 a răspuns:

Daca se considera ca varful Elbrus apartine de Europa atunci ala e cel mai inalt. E aceeasi problema ca si cu tarile vecine Europei (Georgia, Armenia),. Chiar si Israel sau Azerbaidjan ar vrea sa faca parte din Europa. Chestie geopolitica:).Am gasit ceva interesant aici http://www.profudegeogra.eu/muntii-caucaz

| Robert_Antonio_1995 a răspuns:

Îmi pare rău să te informez dar nu are 5462 metri ci 5642 metri

| Robert_Antonio_1995 a răspuns (pentru Lora):

Îmi pare rău sa te informez dar nu are 5462 metri ci are 5642 metri. Dacă nu ești sigur mai bine taci!