Întrebare recomandată | OneReason a întrebat:

Care e diferenta dintre Chineza simplifica si cea Traditionala?

Răspuns Câştigător
| Ene_Robert_Marian_1997 a răspuns:

Chineza Traditionala e chineza mai veche si Chineza Simplifica este limba mai noua a Chinezilor
Funda? big grin

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://epochtimes-romania.com/news/simplificat-sau-traditional---29923 citeste si tu ca ai o gandire foloseste-o

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Chineza simplificata e versiunea mai moderna a chinezi vechi si are mai putine semne pentru a forma literele chinezesti dintr-un cuvant, in timp ce chinez veche e mai complexa si sunt mai multe semne ce formeaza un cuvant. La pronuntie nu exista diferente din cate stiu doar in scris.

| BIoody a răspuns:

Traditionala e cea originala(primara, veche), iar simplificata e (cea noua) cum se si aude, mai simpla fiind simplificata, adica taiate multe chestii, e mai imbunatatita sa zic asa, si mai usoara.

| DorelExpertu a răspuns:

Chineza simplifica e chineza mai simpla, si aia traditionala e aia mai complexa.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Chineza Traditionala e chineza mai veche si Chineza Simplifica este limba mai noua a Chinezilor

| olga13surugiu a răspuns:

Cred ca chineza traditionala este mult mai larga si mai grea decat asta simplificata chiar dupa denumire se observa

| Ilie94 a răspuns:

Chineza simpla este chineza mai noua, ce se vorbeste in epoca moderna, cea traditionala este vorbita si astazi dar din ce in ce mai putin deoarece aceasta a fost vorbita din cele mai vechi timpuri.