| MZc a întrebat:

Care e diferenta intre un pronume relativ si un adverb relativ?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În primul rând, pronumele si adverbul NU răspund la întrebari fiindca sunt părți de vorbire. happy
În schimb, au functii sintactice și forme.

Formele PRONUMELUI RELATIV sunt:
care, cine, ce, cât, câtă, câți, câte

Poate avea functii sintactice:
- de SUBIECT, care răspunde la intrebarea "cine?"
Ex. Nu stiu/ cine a venit/
cine= pronume relativ, caz N, functia sintactică subiect
- de COMPLEMENT DIRECT care raspunde la intrebarea "pe cine?"
Ex. Am văzut munții/ pe care îi adoram./
pe care= pronume relativ, caz Ac, insotit de preopozitia simplă "pe", functia sintactica complement direct

ADVERBUL RELATIV are urmatoarele forme:
unde când, cum
- poate fi regăsit ca element introductiv în fraze

Ex: Am plecat unde am vrut.
unde= adverb relativ

A nu se confunda cu adverbul nehotărât care are urmatoarele forme: oriunde, oricând, oricum

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adverbele relative raspund la intrebarile unde, incotro, cand, cum?
Pronumele relativ raspunde la intrebarile care, cine, ce, cat, cata, cati.

| Plato a răspuns:

Pronumele are persoana.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Plato):

Are pronumele relativ persoană?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

NU răspund la intrebari nici adverbul relativ, nici pronumele, pentru că nu sunt părti de propozitie (subiect, predicat, atribut, complement), ci sunt părți de vorbire cu functii sintactice.