| Ramy98 a întrebat:

FUNDITA :*care e diferenta dintre un pronume relativ si un pronume interogativ? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Cαтєα21 a răspuns:

Propozitiile relative leaga propozitii in fraza (au valoare de conjunctie) : care, cine, ce, cui. Exemplu: Stiu care a intirziat.
Pronumele interogativ formeaza propozitii interogative:care? cine? cui? ce? Exemplu: Care a intirziat? Cui sa-i dau o bomboana?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dya22 a răspuns:

Pronumele interogativ tine locul substanivului asteptat ca raspuns la intrebare.
Cine pleaca?
cine-subiect
Pronumele relativ face legatura intre o propozitie subordonata si cuvintele din propozitiile regente.
Nu stiu/cine pleaca/.
cine-subiect
(pronumele relativ se foloseste in fraze)

| 000Diddy000 a răspuns:

Pronumele interogativ apare i intrebari directe ca Ce faci? Care e cartea ta? iar cel relativ introduce o propozitie subordonata

Răspuns utilizator avertizat