| RoxiutzaRux a întrebat:

Care este cel mai inalt grad militar?

11 răspunsuri:
| rockaholic a răspuns:

Generalul.

| Alex_2741 a răspuns:

Generalu este cel mai mare grad militar happy Pustiaca happy big hug kiss

| Bacemi a răspuns:

General la trupele terestre si amiral la marina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La forțele terestre și aeriene - general, naval - amiral. Toți au patru stele ca semn distinct al gradului.
La poliție - chestor general.
Pa, pa.

regis
| regis a răspuns:

In armata romana, cel mai inalt grad este cel de maresal. Acesta nu se poate acorda insa decat pe timp de razboi, prin urmare in acest moment nu exista niciun maresal in viata. Totusi acesta ramane cel mai inalt grad militar.
Urmatorul in ierarhie este gradul de general cu patru stele, numit in limbaj comun si general plin sau general de armata. In marina militara gradul echivalent este cel de amiral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cumva si gradul goring?

| infernome a răspuns:

Cel mai mare grad era maresal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generalissimo este cel mai inalt grad militar stalin la primit dupa al doilea razboi mondial

| SkIzOoSkIlLz a răspuns:

Salut cel mai mare grat este cel de maresal care se da doar in tinp de razboi

| Natanail7 a răspuns:

Depinde in armata romana in viata este generalul sau mai mare dar nu este in viata este maresalul, dar in armata internationala cel mai mare este generalismus dar din pacatenu este nici unul din cei cinci in viata dintre care unul era stalin conducatorul fostii uniuni sovietice.
Deci vine generalul apoi maresalul apoi maresalul de camp apoi comandantu si cel mai mare este generalismus.