| Daughter a întrebat:

Care este probabilitatea de a arunca cu o monedă de trei ori și să obținem cap, pajură, cap?
Vreau o explicatie clara, nu e tema, ci curiozitate de-a mea. Vreau sa ma lamuresc.

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Un numar binar de 3 cifre poate sa contina numele decimale de la 0 la 7, asta inseamna 8 variante (0 e o varianta... TOO)
asa am calculat cate variante sunt in aruncarea banului de 3 ori
tu ai una dintre variante,

deci, probabilitatea teoretica la problema ta e 1/8 = 12.5%

probabilitate si statistica nu stiu, dar sunt convins de rezultatul meu

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS daca totusi era tema, atunci nu poti folosi raspunsul meu, ca PUN PARIU ca nu era la informatica (calcul binar e informatica, IT, cod masina, etc.) :

| Șurubelniță a răspuns:

Arunci moneda de 3 ori. Poți obține diferite combinații :
cap,cap,cap
cap,cap,pajură
cap,pajură,cap
cap,pajură,pajură
pajură,cap,cap
pajură,cap,pajură
pajură, pajură, cap
pajură, pajură, pajură

Practic ai 1 din 8 șanse să obții combinația asta, în cifre asta însemând 12, 5%

| Panamax a răspuns:

Daca o arunc de 10 de ori si vreau sa pice pajura, va pica pajura de 9 de ori.Este un mic truc cum asezi moneda si cum o lovesti cu degetul.
Am castigat zeci de pariuri pe tema asta.