| Ioana2008 a întrebat:

Bună!"Toate la timpul lor" ce insemna, vreau o explicație clara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Să trăiești în prezent și nu în viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceasta este o structură lingistică limitativă,
Asta înseamnă că cel ce emite o asemenea frază face referire la o stare absolută, care se aplică tuturor lucrurilor ( toate), fără excepție. Astfel în mintea lui se instalează o comandă, bazată pe un principiu. Nu există nici o excepție, astfel. nu este posibilă nici o alegere, opțiune de acțiune. Nu poți să faci nimic, până nu vine timpul. Care timp? Nici acesta nu este definit. Un termen vag. Nu poți să faci nimic, trebuie să aștepți să vină timpul. Astfel afirmația denotă impasul din care nu poți să ieși, deci nu are nicu un rost să cauți soluții.
Chiar toate? Dar această problemă ( cea în discuție) face parte din toate? Are rezolvarea acestei probleme un timp al ei? Cum este ea conectată cu tine? Dar cu timpul tău? Cum simți asta?

| oglindasultanului a răspuns:

Semnifica amanarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica toate visurile, dorintele si planurile noastre se vor indeplini atunci cand este sortit, cand e nevoie si trebuie sa se intample acel lucru, fara a le forța noi sa se intample.
E un echivalent al versetelor biblice din cartea Eclesiastul care zice:
"Dumnezeu face orice lucru frumos la vremea lui" sau "Fiecare lucru de sub soare isi are ceasul lui".

| Ioana2008 explică (pentru anonim_4396):

și dacă o persoana îmi spune ca "toate la timpul lor" jnsemna ca acel lucru se va întâmpla pentru noi cândva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioana2008):

Da.