| Annonymus0000 a întrebat:

Care sunt imaginile artistice? Descrierea se da la examenul de romana?

Răspuns Câştigător
| OnutsaXD a răspuns:

Imaginile artistice sunt de trei feluri : imagini vizuale ( adica un vers sau o fraza ce te face sa iti imaginezi un tablou, o imagine), imagini auditive (de ex. Vuietul vantului baga frica in noi)(ce te face sa auzi ceva) (e doar un exemplu), imagini olfactive( adica miros)(Parfumul florilor ma facea sa visez etc.)

15 răspunsuri:
| mariaaaaa a răspuns:

Aoleuu straight face e grav daca in a 8a nu-s tii ce-s alea.eu am invatat din a 5a.

imgainile artisitice sunt imgainile vizuale motorii olfactive.

| AlexAnonimul a răspuns:

Ba nu de fapt sunt 4 si acelea sunt ca cele de mai sus doar ca mai sunt si motorii adica care se misca straight face

| meoww a răspuns (pentru OnutsaXD):

Si mai is si alea dinamice big grin de miscare

| Oxy_9483 a răspuns:

Maria daca te crezi asa desteapta de ce nu definesti fiecare imagine ca doar le stii dintr-a5a straight face

| mriuls a răspuns (pentru mariaaaaa):

De fapt, imaginile artistice sunt 6 :oflactive,vizuale,cromatice,dinamice, tactile, auditive happy

| Dgn798 a răspuns:

Imagini vizuale,auditive, olfactive, statice, dinamice, tactile si gustative.

| eduardstoica a răspuns:

Ele sunt: vizuale, auditive, tactile, gustative, olfactive, statice, dinamice si nu 3 cum a zis onutsatongue succes

| Gola a răspuns:

Si tactile. happy

| blood7angel a răspuns:

Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...

| DeeALarysa a răspuns:

Imaginile vizuale (Vezi ceva)
Ex:,, Pasarile zburau vesele deasupra campiei’’
Imagini auditive (Auzi ceva)
Ex:,, Cascada se lovea de stancile si pietrele muntelui’’
Imagini olfactive (Mirosi ceva)
Ex:,, Parfumul florilor ma facea sa visez’’
Imagini motorice (Miscare)
Ex:,, Cainele alearga repede in curte’’
Sper ca te-am ajutat kiss

| florescuandrei a răspuns:

Imaginile artistice sunt de trei feluri:imagini auditive, olfactive, vizuale
img auditiva :se aude vantul vajaind cu putere
img olfactiva:in aer se simtea un miros de liliac
img vizuala:uite-l cum sare gardul

| Petre_Dinga_1997 a răspuns (pentru mariaaaaa):

pffffffffffffffffffffff ziii omului cum adicalaughing

| Dan_Drulea_1998 a răspuns:

Imaginile vizuale(cele pe care le poti vede -soarele este sus pe cer-soarele este imagine vizuala)
imaginea auditiva(cele pe care le poti auzi-pasarea ciripeste-ciripeste este imagine auditiva)
imafinea olfactiva(imaginea pe care o poti simtii-durerea pietrelor-durerea este o imagine olfactiva)
imaginea motorie sau dinamice (sunt cele de miscare-se plimba pe strada- se plimba este imagine motorie sau dinamica)... sper ca ti-am fost de folos...

| alexutzaioana a răspuns (pentru AlexAnonimul):

Nu exista imagini motorii, exista imagini motrice sau de miscare.

| Anton_Alexandru_Demian_1996 a răspuns:

Imagini vizuale: Copacii par goi.
v imagini auditive:,, care...vin...scîrțîind''.
v imagini olfactive (care privesc simțul mirosului):,, parfum de piersici coapte''.
v imagini motorii (care se referă la mișcări lente sau accelerate în cadrul naturii):,, Aburii ușori ai nopții ca fantasme se ridică/Și, plutind deasupra luncii, printre ramuri se despică.''
v imagini tactile (care se referă la simțul pipăitului):,, Simt mâinile tale, mamă, căutându-mă,/ca-n copilărie, să mă alinte...''.
v imagini chinestezice (includ toate senzațiile pe care le produc mișcările omului, ale părților corpului său, orientate spre exprimarea unor stări interioare).
v imagini gustative (se referă la simțul gustului):,, Galbenă gutuie, /Dulce-amăruie...''
v imagini sinestezice (constituie un complex de senzații transpuse literar prin îmbinarea imaginilor vizuale, auditive, olfactive, tactile și gustative). Sinestezia este specifică liricii simboliste.