| Flaphya a întrebat:

Cum se explica imaginile artistice? (Funda)

Răspuns Câştigător
| roxy1direction4ever a răspuns:

Imagini artistice intalnim peste tot intr-o poezie de exemplu. Orice arata miscare-imagine motorie, prin ea se descrie un anume sunet- imagine auditiva, prin versul respectiv eul liric descrie un miros-imagine olfactiva si daca descrie ceva ce se vede se numeste imagine vizuala. Imaginile aste au rodul de a crea un limbaj artistic mai expresiv impreuna cu figurile de stil.

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Folosind figuri de stil-metafore, comparatii(cu grade cu tot), hiperbole, etc.Multe adjective.

| ValentinCN a răspuns:

Imagini care arata actiuni, evenimente, in ele sunt caracteristice si se pune accent pe simpurile vizuale, auditive etc.
http://lectii-photoshop.com/despre-illustrator-free-images-sau-imagine/ aici insa afli la ce te expui daca descarci imagini gratuite artistice din internet

| JohnSimon1983 a răspuns:

Imaginile artistice se explica prin culoare sau culorile folosite si prin peisaj. De exemplu: daca o persoana picteaza sau fotografiaza un peisaj cu munti, cer senin, niste copaci sau o padure, atunci acea persoana este linistita. Ii place calmul, linistea. Daca e un peisaj mohorat, atunci e clar.
In alte cuvinte culorile ne caracterizeaza starea interioara sau cum ne simtim in acel moment.

| roxy1direction4ever a răspuns:

Le explici in functie de ce exprima prin ele!