| expertinIT a întrebat:

Care sunt intrebarile atributului substantival?

7 răspunsuri:
| deniiissss a răspuns:

Atributul substantival este de trei feluri: a. atribut genitival - este exprimat prin substantiv comun sau propriu în genitiv: crestele munților, cărțile lui Dan; b. atribut substantival prepozițional – se exprimă printr-un substantiv la acuzativ precedat de diferite prepoziții (de, către, spre, cu, fără (de), pentru): livada cu pruni, drumul spre sat.; funda?

| AncutssaM a răspuns:

Care? si Ce fel de? funda?

| BlackStar27 a răspuns:

Pentru atribut substantival genitival: a, al, ai, ale cui?

| IoanaXd a răspuns:

Atributul substantival se exprima printr-un substantiv in cazurile: genitiv(atribut substantival genitival), acuzativ (atribut substantival prepozitional), dativ. Nu are niste intrebari anume.

| deniiissss a răspuns:

In caz ca nu ti-i-ai dat seama intrebarile sunt al cui? ale cui? sper ca ti-am fost de foloskiss

| AHappyDay a răspuns:

Atributul substantival este: prepozitional(in caz Ac,D,G),apozitional(in N) si genitival(in G).(intre '.' este subst. cu f.s De AS.)
Atribut subst. apozitionaltonguerietenul meu, 'Dan', citeste cartea.(nu are intrebare, se afla intre virgule)
Atribut subst. prepozitional in Ac:Imi plac operele 'de fictiune'.(ce fel de?,care?)
Atribut subst. prepozitional in D:Naratiunile 'asemenea realitatii' au personaje bune si rele.(ce fel de?)
Atribut subst. prepozitional in G: Rafturile 'dinauntrul dulapului' sunt noi.(care?)
Atribut subst. genitival:Inceputul 'nuvelei' este palpitant.(al cui?)
Deci pentru:
Atribut subst. prepozitional in Ac,D, G:care? si ce fel de?
Atribut subst. genitival: a, al, ai, ale cui?

| MRCSpaima2 a răspuns:

Ws