| Vanne a întrebat:

Hei TPU am o intrebare... Care sunt intrebarile atributului substantival in cazul genitiv?

Răspuns Câştigător
| LeeHyoWook a răspuns:

Atributul substantival este de trei feluri: a. atribut genitival - este exprimat prin substantiv comun sau propriu în genitiv: crestele munților, cărțile lui Dan; b. atribut substantival prepozițional – se exprimă printr-un substantiv la acuzativ precedat de diferite prepoziții (de, către, spre, cu, fără (de), pentru): livada cu pruni, drumul spre sat.; c. apoziția – este atributul substantival pus în cazul nominativ, indiferent de cazul cuvântului determinat sau în același caz cu acesta: Exemplu: Bogdan, /prietenul/ meu, locuiește aici. Fata unui /domn/, /Alexandru/ Vodă, locuia cu noi în bloc. ( : ( funda?)

1 răspuns:
| alexxandra_6637 a răspuns:

Intrebarile sunt:a, al, ai.ale cui?
ex: cartea copilului este pe masa.(a cui carte?)