| Adelina77 a întrebat:

Am nevoie de ajutor URGENT! Nu ma prea pricep la Romana si am nevoie de ajutor!
Cine imi da intrebarile tuturor atributelor?(adica...intrebarile atributului adjectival,pronominal,substantival, adverbial si verbal.)... URGENT!

1 răspuns:
| Damaaaaaaaaaarys a răspuns:

Intrebarea generala pentru atribut este "care?" happy Insa te uiti si tu daca sta pe langa un substantiv acordandu-se cu acesta in gen, nr si caz e atribut adjectival. Daca e exprimat printr-n pronume e atribut pronominal...(genitival/prepozitional...etc).Daca este exprimat printr-un substantiv este atribut substantival(genitival sau prepozitional sau apozitional). Daca este exprimat printr-un adverb sau o locutiune adverbiala atunci este atribut adverbial. Daca este exprimat printr-un verb sau o locutiune verbala la modul infinit, supin sau gerunziu atunci este atribut verbal. happy Darrr intrebarea pentru toate felurile de atribut este intrebarea "CARE?" happy sper sa te ajute.