| Rekki a întrebat:

Care sunt regulamentele curente pe care ar trebui sa le citesc ca elev pentru a-mi știi toate drepturile și îndatoririle

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Catehismul catolic și codul de legi a lui Hamurabi.

Bula
| Bula a răspuns:

Exista legi si regulamente pentru (aproape) orice domeniu. Pana si avocatii le cunosc doar partial, le citesc la nevoie.
Reglementarile importante trebuie studiate inainte sa intrii sub incidentalor, pentru a nu le incalca.
In cazul tau, ca elev, trebuie sa cunosti:
- Regulamentul interna al scolii,
- Codul rutier referitor la circulatia pietonilor, biciclistilor etc. (pe care le practici si tu),
- Codul bunei maniere
- etc.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă mergi la școală, înveți și te comporți bine, cu siguranță nu încalci niciun regulament.

Deci bănuiesc că interesul tău pentru regulament are legătură cu faptul că nu prea faci lucrurile alea pe care le-am menționat mai sus.