| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt drepturile si indatoririle mentionate in Constitutia din 1866?big grin
P. S: Am cautat dar nu am gasit decat cateva drepturistraight face
Multumesc mult! kiss

Răspuns Câştigător
| Altair92 a răspuns:

Constitutia din 1866 era structurata pe 8 titluri:
- au fost proclamate principii de drept impuse de revolutia franceza
- drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor
- suveranitatea nationala
- separarea puterilor in stat
- a reprezentat o noua etapa in modernizarea principalelor institutii ale societatii romanesti

Prevederi:

Romania - principat constitutional si ereditar condus de un domn
Prerogativele domnului - foarte largi
Drepturi legislative
- convoaca, amana si dizolva Adunarea Deputatilor si Senatul
- are initiativa proiectelor de legi pe care le sanctioneaza (le aproba) si le promulga

Drepturi executive - numeste si revoca ministri
- este seful armatei, confera grade militare
- dreptul de amnistie si gratiere (ierta o anumita pedeapsa cuiva)
- dreptul de a declara razboi si a incheia tratate si conventii
- dreptul de a bate moneda

Parlamentul - bicameral

Adunarea Deputatilor si Senatul - prerogative- dreptul de:
- autoconducere
- de raspuns la mesajul Tronului
- de legiferare
- de interpelare (cereau socoteala Ministrilor)
- dezbaterea si adoptarea bugetului - atributie speciala a Camerei

Legea electorala - promova interesele categoriilor sociale care o alcatuisera (vot cenzitar)
Proprietatea privata - declarata sacra si inviolabila
Dreptul la azil politic, libertatea presei.