| Dawniix a întrebat:

Care sunt drepturile omului si indatoririle sale fata de societatea in care traieste?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are dreptul de a face ce vrea in viata in limita legiilor impuse de stat. Indatoririle lui sunt sa plateasca taxe, si sa nu faca smecherii.

| MihaiN a răspuns:

E bine ca exista astfel de intrebari, ele sunt cele care fac ca o societate sa functioneze bine.Ideea de drepturi si obligatii trimite catre lege (legea fiind cea care permite desfasurarea relatiilor umane in conditii optime), iar o lege prost articulata duce automat la incalcarea drepturilor unor oameni (prin erori de justitie, legi arbitrare etc.).Mai exista trei fraze-cheie in legatura cu buna functionare a unei societati, si anume: agenda politica (criteriile in functie de care votez un politician / partid sau altul - din pacate, multi oameni voteaza pe simpatii sau antipatii si asta e unul din motivele principale pentru care societatea functioneaza anapoda), "constiinta civica" (in ce fel actiunile mele influenteaza pe cei de langa mine si in ce masura eu sunt responsabil de ceea ce fac), "contract social" (cum anume putem trai impreuna cu ceilalti in conditii optime). Plecand de la fiecare se poate naste o discutie lunga, dar discutiile despre temele astea nu doar ca sunt utile, sunt chiar necesare pentru lumea in care traim.