| Nistor_Irina_1974 a întrebat:

Câte kilograme trebuie să aibă un copil de 10 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici: http://bit.ly/2GxlAKc

| sierra1 a răspuns:

Două zeci de kile e bine?

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru sierra1):

Douazeci!?

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru sierra1):

Până și fratele meu de 7 ani are 23!

| LPCTSTR a răspuns:

Era un truc si anume inaltimea ta -0, 10 si astfel calculai greutatea ta "personalizata".

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru LPCTSTR):

Dacă am 1.55 si 46 kg nu este prea mult?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Mai, atat timp cat nu ai burta, picioare si maini grase, nu te poti considera grasa.
Oricum, la 10 ani nu ai multe de facut cu greutatea, doar mananca sanatos si practica sport.

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru LPCTSTR):

Nu arat chiar atat de grasa, dupa parerea mea. Multumesc oricum

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru LPCTSTR):

Cunosc pe cineva care are 60 kg la 1.50

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Si sa inteleg ca acea persoana este "grasa"?
Sa stii ca trucul asta se aplica persoanor "normale" din punct de vedere fiziologic, nu si celor ce sunt mici sau mari de statura sau mai bine zis cu probleme ale glandelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Ai greutatea ideală, ești bine!

| MihaiNicu23 a răspuns:

In jur de 30.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest copil poate fi fată/băiat, poate fi inalt/ă sau scund/ă, deci nu se poate spune exact numărul kilogramelor, însă e bine să nu se depășeasca dar nici să nu fie cu mult sub ceea ce urmează după virgulă la înălțime. De exemplu dacă copilul are 1, 48 kg, să nu depășească 48 de kg (cu mult) dar nici sub, gen are 1, 48 m și 32 kg

| AlexDarius3 a răspuns:

Depinde de inaltime, normal nu ar trebui sa aiba mai mult de 40 de kg.

| Ievi a răspuns:

Intre 45- si 60 kg!

| Anapanda a răspuns:

Vreo 34-37 depinde de inaltimea ta