| Elenaaa23 a întrebat:

Cate strofe are poezia Luceafarul de Mihai Eminescu? Pentru ca am citit-o intr-o carte de poezii si avea 94, iar in alta carte unde am citit-o avea 98, iar eu stiu ca are 99 de strofe.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

98 de strofe.
"Luceafărul" lui Eminescu, cel mai lung poem de dragoste din lume.

19 răspunsuri:
| Simplicity a răspuns:

Salut are 98 de strofe)

| Maryyyyya a răspuns:

Are 98 de strofebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poezia "Luceafacul" are 98 de de stofe.

| Dianna04 a răspuns:

98 de strofe are poezia happy.

| andreigroza19 a răspuns:

97 strofe

| Maria_6260 a răspuns:

98:*

| enverhoxha a răspuns:

La început erau 99, dar când a înnebunit Eminescu a mai scris 3, aşa că s-au făcut 102. Numai că strofele suplimentare erau obscene şi Maiorescu le-a scos din ediţiile următoare. A 99-a conţinea cuvântul "fund", de aceea după moartea poetului Maiorescu a scos-o şi pe ea, în ciuda protestelor familiei Eminovici.

Maiorescu era un constipat.

| Eooo98989898 a răspuns:

98 eu am invatat primele 4 sau 5 am pus pariu ca in 2 saptamani stiut tot da m-am lasat ca daca nu ma lasam stiam happy

Alte răspunsuri
| catalindd a răspuns:

Poezia luceafarul are 98 de strofe crede-ma am citit o in clasa a iv-a pe toata...

| narcistoma a răspuns:

Luceafarul a fost scris de Mihai Eminescu si are 98 de strofe

| Madalina011 a răspuns:

Luceafarul are 98

| DenisaAmalia a răspuns:

98 big grin

| Ionascu_Alina_1981 a răspuns:

Da este adevarat poezia Luceafarul are 98 de strofe findca eu am cartea luceafarul si este 98 de strofe nu te lua ca nu sunt 102 de strofe ca n-are cum

| Larisa_Tiplea_1996 a răspuns:

98 de strofe
"Luceafarul'' poezia lui Mihai Eminesc, este cel mai lung poem

| MicaM a răspuns:

| Maria_Ion_1961 a răspuns:

Luceafărul are 5 variante, cea mai cunoscută este cea aleasă de Maiorescu, este și cea mai bună, ca valoare poetică, un răspuns hiperexact, ar include toate variantele.

| Bartic_Denisa_2000 a răspuns:

Poezia Luceafarul are 98 de strofe

| Vera_Nedelcu_Veronica_1986 a răspuns (pentru Maria_Ion_1961):

Scrieti strofele care lipsesc, sa le vedem si noi. Si sa ne dam cu parerea daca au sau nu valoare poetica.