| NICKSOOO a întrebat:

Ce carti ati citit si v-au placut?

Răspuns Câştigător
| CristinaLazar858 a răspuns:

Ion- Liviu rebreanu; Domnisoare Christina-Mircea Eliade; Isabel si apele Diavolului-Mircea Eliade; Cei nouasprazece trandafiri-Mircea Eliade; Maitreyi-Mircea Eliade; Panza de paianjen-Celia Serghei; Rosu si negru-Stendhal; Ana Karenina-Lev Tolstoi; Nunta in cer-Mircea Eliade; Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi-Camil Petrescu; Morometii-Marin Preda; Doamna Bovary-Gustave Flaubert; Idiotul-Fiodor M. Dostoievski; Amurg, Luna Noua, Elipsa, Zori de zi- Stepheni Meyer; Dracula-Bram Stoker; Papiilon-Henri Charriere; Cei trei muschetari-Alexandre Dumas; Illiada-Homer; La rascruce de vanturi-Emily Bronte; Cartea numelor-Jill Gregory&Karen Tintori. Cam astea sunt care mi-au placut mie. Eu acum citesc Shogun care e o carte deosebita este vorba despre cultura Japoniei e scrisa de James Clavell. Unele carti scrise de autorii straini iti sunt necesare si pentru Bacalaureat. Spor la citit.

11 răspunsuri:
| nicole_2011 a răspuns:

Invitatie la Vals de Mihail Drumeswinking cea mai frumoasa carte

| laura_8904 a răspuns:

Mie personal imi plac romanele lui jane austen:am citit mandrie si prejudecata(preferata mea), ratiune si simtire, acum citesc emma si cred ca sunt foarte bune.am mai citit pe aripile vantului-margaret mitchell o carte superba(ti-o recomand), Stephenie Meyer(amurg, eclipsa, luna noua si zori de zi)

Răspuns utilizator avertizat
| NICKSOOO explică:

Am citit deja 20000 de leghe sub mari sau Elevul Dima dintr-a saptea. Mersi oricum.

| alexyutzamaxim a răspuns:

Fram ursul polar, autor 'Cezar Petrescu

| BettyEllA a răspuns:

Iti recomant 1001 nopti si Aventurile lui Tom Sawer! happy

| bebetho a răspuns:

Idiotul - Dostoevski
Lumea Sofiei - Jostein Gaarder
Spor!

| AndutzaAndu a răspuns:

Robinson Crusoe de Daniel Defoe, Papesa Ioana de Donna Woolfolk Cross, Comoara de Andreas Albes si am mai citit carti care fac parte din colectia chicbig grin si inca multe altele, dar acum nu prea-mi amintesc.

| Bella_3635 a răspuns:

Ocolul Pamantului In 80 de Zile de Jules Verne...Cea mai tare carte!

| Larisa a răspuns:

Invitatie la vals.Maitrey,memoriile unei gheise, coul lui Da Vinci, Dale Carnegie (FOARTE CAPTIVANTE)sunt ultimele carti citite de mine

| Mada_7823 a răspuns:

Ultima carte care am citit-o se numeste "procesul" a lui Kafka.Este o carte grea, dar foarte interesanta. De asemnea poti citi de Emil Zola,"bestia umana " sau orice altceva.sau o carte putin mai relaxanta, "diavolul se imbraca de la Prada. happy