| expertinIT a întrebat:

Ce e valoarea morfologica?

Răspuns Câştigător
| qrage a răspuns:

Morfologia este parte a gramaticii care se ocupa cu studiul regulilor de modificare a formei cuvintelor in diferitele lor intrebuintari. Cu alte cuvinte... studiaza partile de vorbire. Cand observam valoarea morfologica, observam ce este cuvantul respectiv in enuntul dat ca parte de vorbire.

19 răspunsuri:
| BlueDragon a răspuns:

Valoarea morfologica reprezinta ce parte de vorbire este un cuvant.

| niciunnume19 a răspuns:

Partea de vorbire a unui cuvant...adica:substantiv, adjectiv, pronume, numeral etc...(sunt 10 parti de vorbire)

| Emma27idk a răspuns:

Daca ti se spune sa scrii valoarea morfologica a unui cuvant, inseamna sa scrii partea de vorbire.
Eu am NISTE carti. niste=articol nehotarat.
Sper ca te-am ajutat

| XFocSalbatic a răspuns:

Qrage are dreptate morfologia este parte a gramaticii care se ocupa cu studiul regulilor de modificare a formei cuvintelor in diferitele lor intrebuintari

| buldogulus a răspuns:

Morfologia este partea de vorbire a unui cuvant!

| simona1938 a răspuns (pentru buldogulus):

Bravoo

Alte răspunsuri
| Mocanu_Tomas_1995 a răspuns:

Salut! Valoarea Morfolica a uni cuvant... (De ex:"Ghiveci" este substantiv). Valoare morfologica este partea de vorbire a cuvantului respectiv!

| Mocanu_Tomas_1995 a răspuns (pentru Mocanu_Tomas_1995):

Unui* cuvant ma scuzati. big grin

| Craiescu_Razvan_1998 a răspuns:

Valoare morfologica inseamna parti de vorbire de ex:subst. adj. pronume reflexiv daca esti in clasa vi mai sus pronume personal pronume de politete numeral cardinal numeral ordinal verb si cred ca astea sunt toate

Alte răspunsuri
| Vrabie_Adina_1990 a răspuns (pentru niciunnume19):

Mersi m-ai ajutat cel mai mult.

| Alexandra18mai a răspuns:

Morfologic - substantiv, adjectiv, adverb, verb, interjectie, pronume.

Sintactic - subiect, nume predicativ, complement direct/indirect, atribut, complement circumstantial de timp/mod/loc.

Ca sa faci diferenta si sa le intelegi mai binewinking

Alte răspunsuri
| Larisa_Tiplea_1996 a răspuns (pentru niciunnume19):

MS

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Partea de vorbire

| Cristian-Marian_Constantin_1996 a răspuns:

#Troll is that!

| Alexandra_Bianca_1994 a răspuns (pentru qrage):

Mersi mult!