| Vampire00 a întrebat:

Vreau sa-mi explice cineva ce este valoarea morfologica, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Cel mai usor, cand auzi de valoare morfologica te gandesti la parti de vorbire(subst, adj, verb, etc)

iar valoarea sintactica se refera, la parti de propozitie(subiect, predicat, etc)

sper ca ai inteles ideea.o zi buna

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe înţelesu' tuturor, valori morfologice sunt : substantiv, adjectiv, pronume, verb, ş.a.m.d.
Funcţiile sintactice sunt : predicat, subiect, complement, atribut.

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Cand ti se cere sa precizezi valoarea morfologica a unui cuvant, asta inseamna ca trebuie sa specifici ce este el ca parte de vorbire.Iti voi oferi un exemplu: Alina citeste carti cu vampiri. In acest enunt valoarea morfologica a cuvantului ''Alina'' este cea de substantiv propriu, cea a cuvantului ''citeste' este de verb predicativ, ''carti'' este tot substantiv comun,''cu'' este prepozitie specifica Acuzativului, iar ''vampiri'' substantiv comun. Sper ca te-am ajutat!