| SmecherulXP a întrebat:

Ce este o axă a numerelor naturale?

9 răspunsuri:
| SoNiCxXx a răspuns:

Este o axa pe care se pot aseza numerele naturale... de la -infinit la +infinit

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Toate numerele naturale puse pe o axa
de la 0 la infinit
axa stii ce e, nu? o sageata cu doua capete, de la 0 la celalalt numar, de exemplu exa numerelor de la 0 la 100

| stlucian a răspuns:

De la 0 la + infinit(numere intregi fara virgula "N")asezate pe o linie dreapta este o axa a numerelor naturale.
EX.: 0 1 2 3 4 5...etc....infinit

| Suiram06 a răspuns:

Reprezinta o semidreapta cu originea in punctul 0 (zero), orientata de obicei spre dreapta, pe care se aseaza numerele pana la + infinit. ce spune sonicxxx reprezinta multimea numerelor intregi, pe cand numerele naturale sunt de fapt numerele intregi strict pozitive. Sper ca m-am facut inteles. O zi buna!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Scuze fara 0

| stlucian a răspuns:

Pentru o axa a TUTUROR numerelor naturale adaugi si 0 si se noteaza cu"IN"(Ningrosat)

| Uuuuuuu a răspuns:

Axa e o linie orizontala pe care sunt trecute numerele naturale de la 0 la infinit(8 intors) cu spatii egale intre elehappy

| Ibrahimovic a răspuns (pentru SoNiCxXx):

Numerele naturale incep de la 0 nu de la -infinit!winking

| Ibrahimovic a răspuns:

Axa numerelor naturale este o linie imaginara care este marginita intr-un capat( originea ), iar acolo se afla numarul 0 si este trasata spre partea dreapta pana la +infinit!