| RalucaPuca a întrebat:

Ce insemna cuvantul : "Diftong"?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
35 răspunsuri:
| Dinamovistul101 a răspuns:

Diftong = Un grup format dintr-o vocala si o semi-vocala aflate in aceeasi silaba. happy

| ByBy45 a răspuns:

În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală

| RalucaPuca explică:

Multumesc de ajutor!

| mariusilie2012 a răspuns:

Doua vocale (mai bine spus o vocala si o semivocala) alaturate in aceeasi silaba, exemplu: Ca-(ie)t (ie = diftong)

Pentru a nu mai pune o alta intrebare iti spun si ca triftongul inseamna grupul de 3 vocale (o vocala si 2 semivocale, daca mai tin eu bine minte) ex: cre-(ioa)-ne - ioane e triftong.

Iar hiatul inseamna alaturarea vocalelor din 2 silabe ca de exemplu: h(i-a)t - i-a e hiat

ATENTIE! Diftongul nu se formeaza daca in silaba exista deja un triftong iar hiatul nu se formeaza daca exista intr-una din silabe diftong

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru 4bya2000):

Gresit, Dumnezeule mare, ce afirmații eronate faci!

Diftongul este grupul de sunete alcatuit din VOCALA si SEMIVOCALĂ pronuntate in aceeasi silabă.

Diftongul e de două feluri:
- ascendent sau urcător, format din semivocala +vocală
- descendent sau coborâtor format din vocală +semivocală

Semivocalele sunt: e, i, o, u
Vocalele sunt: a, e, i, o, u, ă, â, î

Exemplu:
toam-nă (" o"= semivocală, "a" = vocală)
diftong urcător, ascendent

câi-ne("â"= vocală, "i" semivocală)
difong coborâtor, descendent

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru RalucaPuca):

Consideri "ajutor" o informație eronată? Mă mir...

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru 4bya2000):

Pune mâna si citeste cartea de clasa a V-a.O profesoară nu te-a putut invata asa ceva! Nu există! Ori ai o profesoara necalificată! Mai citeste si manualul, pe lânga ce-ti ofera profesorul! De aia veniți cu astfel de tâmpenii! Astea sunt lucruri elementare!

| RalucaPuca explică (pentru floresdemayo):

"a" parca era vocala, nu semivocala.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Ce pornita e Cinco De Mayo! laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru 4bya2000):

Tu ai confundat cu hiatul care contine două vocale în silabe diferite :
ca-i-să
a - i (vocale in hiat)
a-vi-on
i - o (vocale in hiat)

Răspuns utilizator avertizat
| RalucaPuca explică (pentru 4bya2000):

Va rog, nu va certati...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Dumnezău):

Dacă ai de-a face cu proștii fuduli, la ce să te astepti? Ce rezolvi dacă copilul e prost si nu vrea sa progreseze? Poate se milostiveste prietenul nostru Hombre si le face carte de muncă... la stâna lui. Cati destepti in ale gramaticii găsesti pe TPU, cred că-și face o altă turmă de...
laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| annaangel17 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

WQT, si mie mi-a predat profa aceeasi definitie :"Diftongul este grupul de doua vocale aflate in aceeasi silaba", referinduse ca in acelea 2 vocale este una plenisona si o semivocala...Deci e corect si cum ai spus tu, si cum a spus ea. Asa ca nu va mai certati aiurea..pentru niste lucruri prostesti! Tu zici ca ea e copila pentru ca se cearta.Dar daca ai vrea sa pari mai matur, ar trebui sa nu iti pese.:l

Răspuns utilizator avertizat
| annaangel17 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Bai da' sunteti imposibili laughing Cine e destept, isi da seama ca in definitia ei era vorba de una plenisona si o semivocala..ca doar nu pot exista doua plenisone sau doua semivocale...Va certati de la un lucru pur si simplu ABSURD!

Răspuns utilizator avertizat
| annaangel17 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Deci eu chiar nu stiu unde ai vazut tu ca a scris asta...Voi vad ca inventati asa, lucruri...Vad ca ai cam mult chef de cearta..Asa ca nu am de gand sa imi cobor mintea la nivelul tau. Succes sa te certi singur!