| RalucaPuca a întrebat:

Ce insemna cuvantul : "Diftong"?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
35 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Ce pornita e Cinco De Mayo! laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru Dumnezău):

Dacă ai de-a face cu proștii fuduli, la ce să te astepti? Ce rezolvi dacă copilul e prost si nu vrea sa progreseze? Poate se milostiveste prietenul nostru Hombre si le face carte de muncă... la stâna lui. Cati destepti in ale gramaticii găsesti pe TPU, cred că-și face o altă turmă de...
laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| andrei182 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Lasa, nu-ti face griji, ca pe ele le pune doar la muls laughing laughing laughing si la curatenie de toamna rolling on the floor

| Dinamovistul101 a răspuns:

Diftong = Un grup format dintr-o vocala si o semi-vocala aflate in aceeasi silaba. happy

| RalucaPuca explică:

Multumesc de ajutor!

| floresdemayo a răspuns (pentru RalucaPuca):

Consideri "ajutor" o informație eronată? Mă mir...

| ByBy45 a răspuns:

În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală

| mariusilie2012 a răspuns:

Doua vocale (mai bine spus o vocala si o semivocala) alaturate in aceeasi silaba, exemplu: Ca-(ie)t (ie = diftong)

Pentru a nu mai pune o alta intrebare iti spun si ca triftongul inseamna grupul de 3 vocale (o vocala si 2 semivocale, daca mai tin eu bine minte) ex: cre-(ioa)-ne - ioane e triftong.

Iar hiatul inseamna alaturarea vocalelor din 2 silabe ca de exemplu: h(i-a)t - i-a e hiat

ATENTIE! Diftongul nu se formeaza daca in silaba exista deja un triftong iar hiatul nu se formeaza daca exista intr-una din silabe diftong