| WhoKnow a întrebat:

Am o nedumerire foarte mare!
Triftongul poate deveni diftong?
Gen...: De ex cuvantul picioare este si diftong si triftong, sau doar triftong?

Am maine simulare si vreau sa stiu!

3 răspunsuri:
| Antonio_Tony_1990 a răspuns:

Poate fi doar una

| WhoKnow explică (pentru Antonio_Tony_1990):

Deci sa inteleg ca nu poate fi si diftong si triftong?
....Doar triftong poate sa fie.

| Miscri a răspuns:

Salut.
Teoria inaintea raspunsului : Diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul hiat, care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.