| Elegant a întrebat:

Ce liceu ar trebui sa aleg si ce profil pentru a deveni PSIHOLOG? Cat castiga un psiholog?

Imi plac: Romana, Engleza, Franceza, chiar si Istorie putin.
Nu imi plac: Matematica, Fizica, Chimie, Biologie.

5 răspunsuri:
| Ssspup a răspuns:

Iti propun sa alegi unul dintre cele mai bune licee din orasul tau(bineînțeles,daca iti permiti) cu profilul stiinte sociale. La sociale faci multa romană, psihologie, filozofie, logică, istorie si alte chestii de genul. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda? big grin

| Yinsho01 a răspuns:

Sau poti sa dai la profilul pedagogic. Faci mai multe ore de psihologie fata de celelalte profile

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Profilul pe care ar trebui sa il urmezi este unul uman,cel mai de preferat ar fi sa mergi pe stiinte sociale,in cazul in care nu reusesti sa intri la un profil de stiinte sociale,si la filologie,respectiv filologie bilingv se pune accentul pe stiintele socio-umane (logica, psihologie, sociologie, filosofie).Eu sunt la filologie bilingv, clasa a 10-a si chiar facem serios psihologie.Singura diferenta este ca la stiinte sociale vei da teza din psihologie, dar asta doar in clasa a 10-a, pentru ca doar in acel an vei studia psihologia.Cat despre salariul unui psiholog, difera din cate stiu eu... happy

| lili67tmp a răspuns:

O colega din clasa la mine tot vrea sa devina psiholog, si a ales profilul filologie.Profilul se bazeaza pe literatura si limbi straine engleza, franceza happy si cum tie iti plac, nu mai bine. laughing