| BSEby a întrebat:

Ce lucruri/ ce nu aveai voie sa faci pe timpul comunismului?

Răspuns Câştigător
| Romania89 a răspuns:

Nu aveai voie sa vorbesti de rau partidul, atunci aveai mereu ratia de paine si salam pe masa, nu aveai probleme de a te hotari ce sa cumperi ( nu de alta, dar nu aveai ce a alegi ), aveai voie doar la un plin de benzina pe luna, inchisoarea si munca la canal pentru cei care se impotriveau comunismului, doar cei care lucrau pentru stat sau cei care erau intr-un partid aveau o viata mai usoara, oamenii erau luati pentru a culege sfecla de zahar, porumbul si capsunile de prin satele si comunele alaturate, la ora 22:00 se dadea stingerea! Ce-i drept comunismul a creat multe pentru ROMANIA ( uzine, fabrici, sistem de irigati si multe altele ) iar politicienii care ne-au condus de dupa 89' incoace au distrus tot, acum ne mai vindem si aurul, gazul si mulate alte resurse importante, hotia este pente tot, ROMANIA a fost tinuta din scurt pe timpul comunismului si cand a scapat si-a facut de cap. Nu o sa mai fie lumea cum era acum 30 ani, erau dusi la munca cu forta, eu am avut un neam si a injurat partidul comunist si la dus la taiat de stuf; l-a tinut acolo vreo 3 zile fara mancare, apa etc. si pana la urma a murit mancat de serpi, a fost dus de un om care a murit acum cateva zile ( era cam nebun ) daca te prindea la furat de porumb la parnae is munca non-stop, oricum daca tatul e organiza din 90 incoace nu se intampla astea dar acum este prea tarziu si ROMANIA o ia la vale cu fiecare an! Asteptam urmatoarea revolutie ( glumesc =) )