| diana13_5132 a întrebat:

Ce materi se fac in a 8-a si cam cate pe saptamana?
Ce ar trebui sa recapitulez la fiecare materie?

Fundita...

2 răspunsuri:
| denisa17 a răspuns:

Practic se face ce ai facut in clasa a 7-a+ latina, asa am facut eu.

recapituleaza putin la limba romana propozitia, fraza pentru ca o sa studiezi felul propozitiilor, trebuie sa stii bine conjunctiile si adverbele relative, sa cunosti bine partile de propozitie.

matematica o sa fie mai greu la geometrie(dupa parerea mea)
o sa faci geometria in spatiu, o sa studiezi corpurile geometrice cum sa le calculezi aria volumul etc. recapituleaza teoremele fundamentale: a lui pitagora, teorema catetei etc.
algebra va fi mai mult bazata pe ecuatii de gradul 2, si cam tot ce tine de ridicarea la patrat.

istoria si geografia vor fi a romaniei, mare lucru nu ai ce sa repeti
sa stii doar ce e ala reflief, hidrografie etc...(nu ma indoiesc ca stii)

biologia va fi ramura-ecologie, mai mult despre mediul inconjurator si ecosisteme!

ce as putea sa iti mai zic, restul materiilor, limbile...acolo doar sa nu uiti ce ai studiat pana acum!

mult succeswinking

| aNda15 a răspuns:

In clasa a8-a vei face in plus latina... spre deosebire de a7a vei face doar o ora de sport pe saptamana si una de biologie
se va pune mai mult accent pe geografie si istorie
la algebra mi se pare ca vei invata in plus doar sistemele si ecuatie de gradul2
la geometrie vei invata geometria in spatiu...nu este foarte grea, trebuie sa ai in principiu vedere in spatiu si sa stii cate notiuni elementare dintr-a 7 ( teorema lui pitagora pe care o vei folosi foarte des, t. thales, etc)
la romana -literatura nu va fi greu iar la gramatica se pune accentul pe fraza( vei invata propozitii subiective, predictive, atributive), sa repeti conjunctiile si prepoziile, pronumele relativ si adverbial
la biologie vei invata despre ecosisteme, biotopuri, biocenoze...
la istorie vei face istoria romanilor
la geografie- geografia romaniei
la fizica vei face calorimetrie, mecanica fluidelor si electrica
la chimie vei invata despre hidrogen, oxigen, clor, fer, veti recapituladespre oxizi, baze, acizi, si saruri
desenul di muzica le vei face odata la 2 saptamani., adica sa zicem ca saptamana asta faci muzica, cealalta vei face desen(cel putin asa am facut eu)
la franceza sa te mai uiti peste gramatic dintr-a 7a