| Queenz a întrebat:

Ce opere se incadreaza in genul epic studiate pana in clasa a 8-a?(basm, fabula, etc, enumerati le pe toate)
Dar in genul liric?
Toate intra in programa de exemn?

Răspuns Câştigător
| Akhen a răspuns:

Buna! Si eu sunt a 8-a!
Programa este astfel:
*Genul epic:
-Schita
-Nuvela(poate pica si apartenenta operei "Popa Tanda" de Ioan Slavici la specia nuvela)
-Fabula
-Basmul popular
-Romanul(poate pica si apartenenta operei "Baltagul" de Mihail Sadoveanu la specia roman, fiind o opera studiata)
-Balada populara(poate pica si apartenenta operei "Miorita" la specia balada populara)
-Descrierea literara de tip portret
-Descrierea literara de tip tablou
-Mesajul unei opere epice
-Semnificatia titlului unei opere epice
*Genul liric:
-Pastelul
-Doina populara
-Mesajul unei opere lirice
-Semnificatia titlului unei opere lirice
-Descrierea literara de tip tablou
*Genul dramatic
*Text nonliterar(subiectul II, punctul B, tot trebuie invatat niste trasaturi sau un plan)
*Text fictional(nu cred ca va pica asa ceva)
*Caracterizare de personaj pe baza unui text-suport sau pe baza unei opere studiate( exemplu: caracterizarea Vitoriei Lipan, caracterizarea parintelui Trandafir alias Popa Tanda, caracterizarea baciului moldovean).
Bafta la examen, sper sa iei o nota cat mai mare!

1 răspuns:
| Queenz explică (pentru Akhen):

Multuumeesc!
Multa bafta si tie!