| AvalohAlyn a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai că sa poți face cursul de tehnician nutriționist? Îți trebuie bacalaureatul sau se poate și doar cu diploma de 12 clase pe care o am eu?
Nu mă refer la medic nutriționist ci la tehnician nutriționist, e o diferenta deci

4 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Trebuie bac.
Trebuie facultatea de medicină, specializare 3 ani la nutriție și dietetică. (Au și balneofiziokinetoterapie, sau asistenți medicali)
Și nu ești medic, pentru a fi medic trebuie medicină generală 6 + specializare.

| AvalohAlyn explică (pentru ancaval):

Este postliceală la nutriție și dietetică unde nu îți trebuie bac.
Însă la tehnician nutriționist curs nu știu.

| ancaval a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Una e medicina și alta e postliceală. La postliceală ești asistent și nu trebuie bac, DOAR dacă cere angajatorul.
Nu știu la ce cursuri te referi. Poate de astea făcute în 2 luni. Dapăi nu știu cine te angajează cu așa ceva.