eileen
| eileen a întrebat:

Cei mai multi psihologi sustin ca un copil nu trebuie sa fie batut. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Bataia este forma prin care noi, parintii, ne exprimam incapacitatea de a ne impune punctul de vedere. Educatia unui copil inseamna foarte multa stapanire de sine, perfectionarea metodelelor, o cautare continua de solutii eficiente. Din pacate, multi dintre noi nu reusesc sa acorde copilului suficient timp, iar atunci metoda cea mai la indemana ramane corectia fizica.

33 răspunsuri:
| georgy_6583 a răspuns:

Poi au dreptate...nu suntem animale ca sa ne rezumam la bataie.si un copil poate ramne traumatizat de la o bataie. mi se pare cv de neiertat.sad

| dino a răspuns:

Cand eram mic, odata - de doua ori pe an... mai aveam "intalnire" cu cureaua lu' mama sau a lui tata, insa nu ca pedeapsa pentru vreo fapta, ci pentru mai multe neascultari...
In felul acesta, ai mei s-au asigurat ca nu ii voi ocoli, ca nu le voi ascunde lucruri si ca stiu clar ca este vina mea si pedeapsa este menita doar pentru a ma determina sa fiu ascultator data viitoare...
Nu le-am purtat pica nici macar atunci parintilor desi posteriorul imi era oleaca schimbat la culoare dupa pedeapsa si raman cu convingerea ca am avut niste parinti buni.
Desi m-a ferit Dumnezeu sa am de ce sa ridic mana la cineva pana acum, cred totusi ca unii copiii din ziua de azi ar merita putina "dezlegare" la o nuielusa - fapt care de altfel e recomandat si in Biblie si in Coran si in Talmudul evreilor si in invataturile lui Confucius... etc... etc.

| aleeDeea a răspuns:

Da intr-adevar, copii nu trebuie batuti...dar cand ne referim la bataie nu ne referim la o palma asa, de forma...mai merita copilu si din cand in cand cate o rastire!

| araoil a răspuns:

Bataia este forma de manifestare a unui parinte incontient. Din pacate multi folosesc aceasta metoda, fiindca nu cunosc metodele de educare eficiente.Cu bataia nu se rezolva nimic bun.