| Ad3yana a întrebat:

Ce parere aveti despre psihologi? ce fel de persoane vi se par?

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Ca in orice meserie, exista profesionisti adevarati si... amatori. Psihologi buni si foarte buni sunt putini si doar acestia sunt oameni deosebiti.Un psiholog bun este un fin observator, poate sa intuiasca, sa simta, sa scoata la suprafata ceea ce intr-adevar te doare, sa patrunda adanc si sa inteleaga mintea si manifestarile umane, iar apoi sa se detaseze de ceea ce a ascultat si discutat, ca o conditie a autolimpezirii. Sunt oameni cu o profesie istovitoare, dar fascinanta. Sunt doctorii de suflete.Aici m-am referit la psihoterapeuti, dar psihologia are o arie larga de domenii de aplicare.

6 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Persoane normale care desfasoare o meserie...

| jadir a răspuns:

A fi un bun psiholog trebuie sa fi mai intai un bun om iar a fi om este un lucru mare, deci e greu sa gasesti un bun psiholog.

| jadir a răspuns:

Apropo am o verisoara ce a terminat psihologia in Spania anul asta si sincer mieste mila de viitori ei pacienti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt persoane ca oricare cu o meserie mai "aparte". Daca sunt oameni in primul rand, asa cum a subliniat Jadir, si mai sunt si constiinciosi, sunt psihologi buni. Daca sunt doar impresiile de ei, iti fac mai mult rau decat bine. Trecand peste asta, ironia sortii e ca sunt multi care iti dau tie directii de viata ok, iar viata lor personala e praf.

| anemona18ida a răspuns:

Mi se par niste eprsoane capabile si asa vrea sa fiu si eu ca ei sa citesc oamenii si sa empatizez cu ei

| darkmx a răspuns:

Depinde. Sunt psihologi fanatici, cei care intodeauna cred ca au raspunsul. Si cei normali care incearca alaturi sa iti rezolve problema/ele.