Întrebare recomandată | brokxy a întrebat:

Cum as putea memora un dictionar? Cam 3000-5000 cuvinte. Ati memorat vreodata asa de mult? Vreau sa imi imbogatesc vocabularul la engleza. Cam cate cuvinte pe zi sa memorez? Cum sa fac?

11 răspunsuri:
| Atim a răspuns:

Dacă încerci să înveți un dicționar pagina cu pagina nu vei reuși mare lucru. O sa înveți foarte multe cuvinte inutile si nefolosindu-le le vei uita. Mai bine ai citi mai multe texte pe aceeași tema și ai memora cuvintele necunoscute punându-le într-un context ca sa iti rămână în cap. Învață logic, nu pe derost

| Luca-Pufu_Alexandru_1994 a răspuns:

Asa este o aplicație care sigur te va ajuta
http://t.co.ro/Six75O

| RAY a răspuns:

Buna Velia, eu invat astfel, vad de cele mai populare cuvinte si verbe si le memorez astfel, privesc o poza a ceea ce reprezinta acel cuvant =dau o cautare cu cuv ala pe google =imi apare imagini, pronunt acel cuvant cu ajutorul la google traducere, creez o propozitie si caut sa vad ce inseamna acel cuvant, asta o fac de 3 ori = 3 zile, in medie cam 50 de minute, dar la fiecare cuvant cam 5 minute, repet trebuie sa repeti acel cuvant dupa 24/48/72 de ore

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să scoți din dicționar astfel.
Pe o pagină A4 împărțită în două.
Pe stânga in engleză pe dreapta în română.
Acoperi stânga cu altă hârtie și incepi să citești cuvintele de pe dreapta.
Citești un cuvânt în română, îl cauți în minte. Doar dacă nu îl găsești în minte, doar atunci te uiți și în stânga.
20 de cuvinte pe față 20 pe dosul paginii.
O repeți până o știi.
Reiei procedura azi, ziua 1.
Apoi cu pagina 1, repeți procedura în zilele 2, 7, 14, 28. 56.
Alt procedeu în plus.
Iei un roman modern în engleză.
De la prima pagină primul paragraf începi să înveți pe de rost tot ce scrie. Întâi un paragraf, apoi îl legi pe a doilea apoi toată pagina, apoi două pagini cuplate între ele și le reciți ca actorii din memorie. Dacă simți că ai uitat, revino și tot repeți.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ajuta cu nimic memorarea cuvintelor daca nu inveti timpruile si sa le poti pune corect in propozitii si fraze.
Scrie in fiecare zi o compunere in limba romana, cu subiecte diferite si apoi incearca sa o traduci in engelza. in felul asta inveti cuvinte noi si congujarea verbelor totodata.

| Mohican a răspuns:

Incearca prin a lipi postituri pe diverse obiecte cu denumirea lor in engleza si pronuntia scrisa cum se aude.

In acelasi timp iti recomand sa incerci sa te inveti cu limba, ca si exemplu seteaza-ti limba la telefon in engleza.
De asemenea, poti incerca aplicatia DuoLingo, este cea mai buna aplicatie pe care am incercat-o vreodata.

Conversatie la greu in engleza + daca ai posibilitatea pregatire cu un profesor.

Iti garantez ca in 3 luni inveti engleza imediat daca ai ambitie.

| RAY a răspuns (pentru Mohican):

In doar 3 luni 3000 de cuvinte si verbe incredibil

| Mohican a răspuns (pentru RAY):

Da, poti face asta daca ai ambitite sa faci. 30 de cuvinte pe zi, ti se pare chiar atat de mult?

| RAY a răspuns (pentru Mohican):

Dar nu asta are importanta, important este sa le reti, iar sa memorezi 30 pe zi pentru toata viata este imposibil

| Mascarici07 a răspuns:

Incearca sa folosesti o aplicatie care prezinta imagini, cuvinte si sunete. Acestea sunt cele trei moduri de percepere ale omului in care ajuta retinerea. Acesta ar fi primul pas. Incearca sa faci aceste lucruri pas cu pas si incet incet vei vedea ce functioneaza si cenu in vedea capabilitatii tale de memorare. Cu totii ne naste cu limitarile noastre, printre care se afla si memoria.
Mult succes!

| Andreea11andreea a răspuns:

Pentru a învăța repede engleza îți recomand un fel de joculeț : "Doulingo" poti sa încerci și pe telefon și când te plictisești si nu ai ce face e o soluție excelenta! ❤️Fundă?