| Petrut360 a întrebat:

Cum au aparut solurile peste scoarta terestra?

2 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

"O crustă se formează atunci când stratul exterior topit al Pământului se răcește pentru a forma un solid. Cele două modele[57] care explică masa pământului propun fie o creștere constantă a forțelor actuale[58] fie, mai probabil, o creștere rapidă[59] la începutul istoriei Pământului,[60] urmată de o zonă continentală constantă pe termen lung.[61][62][63] Continentele au fost fomate de tectonica plăcilor, un proces condus în cele din urmă de pierderea continuă a căldurii din interiorul Pământului. De-a lungul a sute de milioane de ani, supercontinentele s-au asamblat și s-au rupt. Cu aproximativ 750 de milioane de ani în urmă, unul dintre cele mai vechi supercontinente cunoscute, Rodinia, a început să se destrame. Mai târziu, continentele s-au recombinat pentru a forma Pannotia (cu 600-540 milioane de ani în urmă), apoi Pangaea, care, de asemenea, s-a destrămat acum 180 milioane de ani în urmă."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Solul peste scoarță este un amestec de rocă măcinată și material organic în diverse stadii de putrefacție.