| strumf28 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre scoarta terestra si solul?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoarta terestra e...nu e pamantul e ultimul strat al Terrei
solul este pamantul afanat de la suprafata scoartei terestre, in care plantele isi au infipte radacinile pentru a-si extrage sarurile minerale
CA sa itelegi mai usor:
scoarta terestra e peste totde jur imprejurul Pamantului( adica si in zonele unde e ocean, dedesubt)
solul lipseste in zonele cu apa, el este strict doar pamantul in care cresc plante si pe care mergi tu