| DM26 a întrebat:

Cum calculez metri patrati ai unei camere cu latime 3, 50m,lungime 3, 70m,inaltime 2,80 m, usa 2m×80cm,fereastra 1,20m×70 cm? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suprafata unei camere se calculeaza inmultind lungime cu latimea, in cazul tau 3, 7 m x 3, 5 m = 12, 95 mp.
Totusi mi se pare ca tu vrei sa afli suprafata peretilor si a tavanului, probabil pentru tencuire sau/si zugravire, altfel n-avea rost sa indici si inaltimea camerei precum si dimensiunile usii si ferestrei.
Este foarte simplu si asta: pentru tavan se calculeaza suprafata la fel ca pentru camera iar pentru cei 4 pereti inmultind baza acestora cu inaltimea si apoi inmultin cu 2, respectiv:
2(3,7 x 2, 8) = 20, 72 mp si 2(3, 5 x 2, 8) = 19, 6 mp.
Din aceste suprafete se scad suprafata usii, de 1, 6 mp (2 x 0, 8) si a ferestrei, de 1, 4 mp (2 x 0, 7).

| darrio2007 a răspuns:

Masoara fiecare perete in parte. Inaltimea ori lungimea. La fel si pentru peretii cu geam sau usa. Apoi masori separat golurile(geam, usa) si le scazi din suprafata peretelui respectiv.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Tavanul se masoara la fel. Lungimea camerei ori latimea ei.