supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Cum e mai bine, sa inveti cate putin in fiecare zi sau sa inveti o data la cateva zile cateva ore bune?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult în fiecare zi

| FruttiFresh300 a răspuns:

Odată la ceva timp culegi esențialul și încerci sa înțelegi nu sa înveți tocind.

| Thecurious a răspuns:

E recomandata si autoevaluarea.
Invatatul constant si indelungat intr-un ambient placut, fara neglijarea alimentatiei sanatoase si a exercitiilor fizice.
Ilustratiile eu un rol important in studiul medicinei.

| Thyself a răspuns:

Să înveți structurat. Să împarți în feliuțe ce trebuie să înveți. În funcție de cât de amplu e subiectul și cât de repede vrei să realizezi treaba asta îți alegi singur un răspuns potrivit pentru tine. Important e ca odată ce termini ziua de învățat să stăpânești bine informația dobândită. Dacă este ceva ce te pasionează nu cred că îți va fi greu să aloci undeva de la 1 oră la 3 - 4 în fiecare zi, indiferent de ce se mai întâmplă. Altfel mi se pare mai potrivit învățatul la câteva zile. Informația băgată cu forța nu se reține. Oricum memoria ne joacă feste.

| RAY a răspuns:

Stiintific vorbind, cel mai bine este sa repeti putina informatie la anumite intervale de timp

| MariaGiurgiu a răspuns:

Eu invat cel mai bine cate putin in fiecare zi. Daca las mai mult sa treaca uit ce am invatat dupa cateva zile happy

| mastadont a răspuns:

Cel mai bine e să înveți în fiecare zi. Cât înveți depinde de capacitatea de asimilare, există oameni care citesc un lucru o dată și îl înțeleg și sunt oameni care trebuie să citească de 4 sau 5 ori până să le intre în cap. Trebuie să înveți zilnic pentru că creierul are nevoie să fie stimulat, să fie obișnuit cu procesul de acumulare de cunoștințe, acesta îmbunătățindu-se cu timpul. E ca și cu sportul, dacă faci exerciții în fiecare zi o să îți fie mult mai ușor și nu o să ai febră musculară. Încearcă, de asemenea, să înțelegi ceea ce înveți, puneți întrebări pe parcursul procesului de învățare, încearcă să faci mici exerciții și să formulezi informația acumulată folosind alte cuvinte decât în carte, în acest fel îți dezvolți și limbajul.

| wpetterssone a răspuns:

Eu aleg prima variantă. Învățam seara, în fiecare seară materiale scurte.