| Leili a întrebat:

Am o nelamurire. Cum imi dau seama ca pisica mea s-a imperecheat? De cateva zile bune iese pe afara si de fiecare data cand o mai caut sa vad daca e pe aproape o gasesc cu cate un motan. E posibil sa umble in continuare dupa motani chiar daca deja s-a imperecheat? Nu stiu cum sa imi dau seama daca s-a intamplat deja ca sa stiu daca sa ma astept la pisoi de la ea sau nu. Ma puteti ajuta? Si ar fi prima ei nastere daca ar fi sa aiba pui.

6 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

O pisică nu se împerechează doar cu un singur motan. Din cauza asta pisoii au mai multe culori. O fac și pentru a asigura varietatea genetică dar și pentru a se asigura că motanii din vecini nu atentează asupra puilor, fiindcă, dacă s-au împerecheat cu ea, nu sunt siguri dacă puiul e sau nu al lor. Dacă n-ar mai fi în călduri sau ar fi deja însărcinată, n-ar mai fi interesată de motani iar mirosul urinei ei nu i-ar mai atrage pe ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deja a trecut sezonul imperecherii, cu siguranta "nu a scapat".
Motanii stau pe langa femele chiar si cand au deja sarcina. Ba chiar, daca un motan gaseste pui abia fatati, si considera ca nu sunt ai lui, ii omoara. Iar pisica, atunci cand ii gaseste morti, ii mananca.
Nu fabulez, am crescut foarte multi pisici, sunt niste draguti laughing
A doua tura de pui de anul trecut, are acum cam 7-8 luni, si deja sunt gravide femelele. Am o adevarata fauna la servici.

| Andreeush a răspuns:

O să îți dai seama după vreo lună când o să vezi că are burtică laughing

| romeo78 a răspuns:

Mergeți cu pisica? la medicul veterinar și cereți ajutorul.
Sănătate și viață lungă!

| alexandrasorescu a răspuns:

Pisica ta s-a împerechea. În aceasta perioada, animalele întra în călduri și emana un miros pe care îl simt numai animalele. Pisica ta își poate schimba partenerii. Eu zic ca ar trebui sa te aștepți la pisoi deoarece dacă este perioada de împerechere, pisica ta poate rămâne gestanta. Dacă o găsești cu motani, sigur s-a împerechea. Eu am un iepure și o pisica și au întrat în călduri pentru ca e perioada

| Leili explică (pentru alexandrasorescu):

Si e posibil ca in prima perioada a sarcinii sa ii piara din pofta de mancare? Mai ales ca e prima sarcina