| lanaaaaa a întrebat:

Cum era formula ariei intr-un triunghi? E isoscel, dar alea isoscele nu au o formula speciala.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baza x inaltimea supra 2.

6 răspunsuri:
| biuuu a răspuns:

Fromula este ADxBC supra doi

| Andreea6031 a răspuns:

(baza*inaltimea)/2...aceasta e la un triunghi oarecare

| Alecsa_5947 a răspuns:

Formula este baza x inaltime supra 2.la isoscele, intr-adevar nu exista o formula.

| Rusu_Viorel_1980 a răspuns (pentru Alecsa_5947):

La isoscel este b×h atat fara sa mai împărți la 2 la celelalte da adică doar la triunghi echilateral si dreptunghiular este formula b×h supra 2

| Rusu_Viorel_1980 a răspuns:

La triunghiuri isoscel este doar baza ×înălțimea fara sa mai împărți la2

| Teodora75 a răspuns:

Se mai poate si asa: l x l x sin de unghiul dintre cele doua laturi (pe care le inmultim), totul supra 2