| llleo a întrebat:

Cum este corect : Oamenii vede stelele sau oamenii văd stelele? / Ei apără țara sau ei apăr țara? Explicati cum ați procedat. Sunt confuz

3 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Câteodată corectitudinea folosirii cuvintelor atat în scris cât și în vorbit ne da bătăi de cap.Corect este oamenii văd și ei apară țara pentru că este vorba de mai multe persoane. Încearcă să conjugi verbele la fiecare persoana și ai să reușești să înțelegi cum fiecare au legătură una cu alta.De exemplu verbul"a vedea":
Eu văd,tu vezi, el/ea vede, noi vedem, voi vedeți, ei/ele văd.

| Simpatic a răspuns:

Oamenii vad / ei apara tara

| ℓαυяα a răspuns:

Oamenii văd, ei apăra.

*REGULA GENERALĂ:
Predicatul se acordă în număr şi persoană cu subiectul, iar în cazul predicatului nominal, numele predicativ se acordă, suplimentar, în gen şi caz cu subiectul.

https://mariana-badea.ro/? p=136