| Sorelina a întrebat:

Cum procedez pentru a trimite pe email un document Word direct din Word? a) Salvand fisierul ca atasament; b)Folosind optiunea Office Button >- Send >- E-mail; c)Pornind aplicatia Outlook si atasand in timp ce acesta este deschis in Word

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Ai uitat să precizezi că este vorba despre Microsoft Word 2007 sau Microsoft Word 2010.

Eu aş alege opţiunea c), adică verifică fişierul Word încă o dată înainte de a-l trimite, închide fişierul Word şi ţine bine minte locaţia lui.

Apoi:
- deschide aplicaţia Microsoft Outlook;
- creează un mesaj nou, scrie frumos titlul mesajului, compune mesajul propriu-zis în care să explici foarte pe scurt descrierea fişierului Word pe care îl vei ataşa şi (eventual) scrie care sunt aşteptările tale de la cei cărora le vei trimite acel fişier;
- ataşează fişierul Word de la locaţia pe care ai memorat-o;
- ataşează şi semnătura ta la sfârşitul mesajului, aşa ar fi corect;
- completează câmpurile To şi Cc, gândeşte-te bine cui trebuie să-i trimiţi mesajul, nu uita pe nimeni;
- verifică ortografia şi corectează greşelile (în cazul în care sunt);
- la final, trimite mesajul.

Am ales opţiunea c, pentru că celelalte opţiuni (deşi funcţionează mai mult sau mai puţin) s-au dovedit slabe în anumite situaţii, au dat erori sau nu au funcţionat deloc.

Mult succes!