| Coleg a întrebat:

Cum se calculeaza volumul unui corp

5 răspunsuri:
| Coleg explică:

Spunetsi va rog caci am miine fizica dar noi avem un profesor nousad

| ygrec25 a răspuns:

Bagi apa intr-un pahar gradat cam pana la jumatate si apoi bagi corpu cu cat se ridica apa atata e volumul corpului

| MrAngelus a răspuns:

Volumul desemnează proprietatea unui corp de a avea tridimensionalitate, adică întindere de-a lungul a trei axe perpendiculare pe care se măsoară lungimea, lățimea și respectiv înălțimea sa (toate cele trei dimensiuni fiind, de fapt, valori de lungime). Altfel definit, volumul unui corp este locul pe care el îl ocupă în spațiu.

V cubului = l la a3-a= l*l*l
V paralelipipedului = L*l*h
V cilindrului = Pi * R (raza) la a2-a * h (inaltimea)
V sferei= (4*Pi*R la a3-a) : 3

Pentru a masura V unui corp mic cu forma neregulata se utilizeaza un cilindru gradat (mensura) si se procedeaza astfel:

- se toarna apa, se mosoara si se noteaza V apei (V 1)
- se introduce in apa din mensura corpul al carui V trebuie determinat si se noteaza noul V al apei (V 2)
- se calculeaza V corpului: V 2 -V 1

Sper ca te-am ajutat;).

[V] Si=m cub

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Volum_%28geometrie%29 + carte de fizica pentru clasa a 6-a

| Coleg explică:

Pe mine ma intereseaza cum sa calculez volumul stiind masa care este=cu 1, 89 si densitatea glicerinei

| Denis_Andrei_1999 a răspuns:

V cubului = l la a3-a= l*l*l
V paralelipipedului = L*l*h
V cilindrului = Pi * R (raza) la a2-a * h (inaltimea)
V sferei= (4*Pi*R la a3-a) : 3