| lolas23 a întrebat:

Cum aflu volumul unui corp?
funda

Răspuns Câştigător
| lollipopzz a răspuns:

Latura la a treiabig grin adica: latura x latura x latura (x=inmultit) big grin Funda?

13 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Il imbratisezi laughing

| RainOfColors a răspuns:

Daca este un corp cu o forma regulata gen cub, paralelipiped, etc exista niste formule iar daca este un corp cu forma neregulata cu ajutorul unui vas cu apa gradat. Vezi cat ocupa apa din vas inainte sa pui corpul si cat ocupa dupa ce pui corpul.
Sper ca te-am ajutat.

| Jameson a răspuns:

Il scufunzi intr-un cilindru cu apa gradat. Si scazi din volumu 1 volumu 2.

| Jameson a răspuns:

HxLxl

| gocops a răspuns:

Masa / densitate big grin

| ALYNAMARYA a răspuns:

Lxlxh

| razvyy412 a răspuns:

Lungimea ori latimea ori inaltimea
funda te rog?

| patySsmile a răspuns:

este latura la a3a big grin

Funda sau votpuppy dog eyes?

| Xennofull a răspuns:

Foarte simplu.cu formula lungime X latime X inaltime.

| Ioanaa28 a răspuns:

V=Lxlxh
Volumul=lungime x latime x inaltime

big grin

| Crynaable a răspuns:

Ce clasa esti?

| ALYNAMARYA a răspuns (pentru Crynaable):

Presupun ca este in a 8-a daca o cheama Alina_9709 si probabil este nascuta in luna a 9-a...

| akadikPufoasa a răspuns:

Oameni! O bulversati pe saraca fata! Cine nu stie mai bine sa taca din gura! Eu sunt in clasa a 6-a si semestrul trecut am facut asta. Draga mea Alina, volumul unui corp se afla astfel:L(lungimea)xl(latimea)xh(inaltimea*h vine de la high din engleaza care insemna inaltime, in caz de nu stii*)."x" este simbolul inmultirii. Sper ca te.am lamurit.In caz ca nu ai incredere in mine suna niste colege si intreaba.lehappy