| Cristian2003 a întrebat:

Cum se calculeaza aria si volumul?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu grijă şi cu mare atenţie, folosind formule rolling on the floor

| Radu284 a răspuns:

Aria si volumul la CE?

| SonicAndrei a răspuns:

Formula diferă de la o formă geometrică la alta. La pătrat/dreptunghi, respectiv cub/cuboid e așa:
Aria = produsul dintre lungimea și lățimea muchiei dreptunghiului (A=L*l)
Volumul = aria unei suprafețe (de exemplu podeaua) înmulțită cu înălțimea (V=L*l*h).

Dă un search pe internet și găsești tot ce-ți trebuie, sau, cel mai bine, dă un „search" în caietul de mate.

| WarriorCat a răspuns:

Volumul = Lungimea x latimea x inaltimea
Aria = Lungimea x Latimea (rezultatul va fi in metrii patrati)
X = inmultire